Merkinės krašto muziejus yra savivaldybės biudžetinė įstaiga, kaupianti, sauganti, tirianti, eksponuojanti, konservuojanti, restauruojanti ir populiarinanti regioninės svarbos materialines ir dvasines kultūros vertybes bei meno objektus, vykdanti muziejų veiklą ir užtikrinanti valstybinių muziejininkystės programų ir Varėnos rajono savivaldybės sprendimų muziejų klausimais įgyvendinimą rajone.

Merkinė - legendomis apipinta senoji Dzūkijos krašto sostinė. Miestelio centre įsikūrusiame muziejuje ne tik pamatysite šiuolaikiškai įrengtą ekspoziciją, bet ir turėsite galimybę išgirsti pasakojimų apie Merkinės pilies ir miesto laikus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos mirtį Merkinėje 1648  m., Lietuvos partizanų įvykdytą Merkinės puolimą 1945 m. ir kitas šio krašto istorijas.


Norintiems geriau pažinti Merkinę siūlome gido paslaugas bei įvairias edukacijų programas.

Merkinės krašto muziejus yra įsikūręs miestelio centrinėje aikštėje, buvusioje stačiatikių cerkvėje, kuri buvo pastatyta carinės Rusijos okupacijos metais 1887 m. nugriovus istorinę Merkinės rotušę. V. Kuchalskio fotografija

Darbo laikas

Rugsėjo 1 d. – balandžio 30 d.:

antradieniais – penktadieniais 9–18 val.

šeštadieniais iki 16.45

Pietų pertrauka: 13.00–13.45 val.


Gegužės 1 d. – rugpjūčio 31 d.:

trečiadieniais – šeštadieniais 9–18 val.

sekmadieniais iki 16.45

Pietų pertrauka: 13.00–13.45 val.

Kontaktai

Telefonas: (8 ~ 310) 39 136;                                              

El. paštas: [email protected];                                       

Adresas: Dariaus ir Girėno a. 1, Merkinė, LT–65336 Varėnos rajonas


Faktai apie muziejų

  • Kraštotyra Merkinėje turi gilias šaknis. Pvz. 1918-1940 m. laikotarpiu Merkinės praeitį užrašinėjo kunigai: Stanislovas Kiškis, Jonas Reitelaitis, kunigas T. Brazys rinko dainas, V. Krėvė užrašinėjo tautosaką... Tūkstančiai eksponatų surinkti 1935 m. per pirmąją Lietuvos istorijoje Senovės dieną, suorganizuotą Merkinėje. Eksponatai tuokart perduoti naujai steigiamam Dzūkų muziejui Alytuje. Žr. Eksponatų sąrašas
  • XX a. 6 dešimtmečio pradžia - naujas etapas Merkinės kraštotyros srityje. Į Merkinę besibaigiant karui atkeltas jaunas mokytojas Juozas Vitkus kartu su kolegomis J.Pilkausku, J. Aleksoniu ir mokiniais lankė žymiausias krašto vietoves, užklysdami į nuošalesnius rajono kampelius. Ekspedicijų metu išgirsti vietinių žmonių pasakojimai bei surinkti seni daiktai subrandino idėją įkurti kraštotyros muziejų.
  • 1956 m. nedidelėje Merkinės vidurinės mokyklos patalpoje iš dėlioti pirmieji eksponatai. Greit jiems čia ėmė trūkti vietos.
  • 1974 m. muziejus tapo Alytaus kraštotyros muziejaus filialu;

  • 1989 m. buvusio mokyklos stadiono vietoje pradėtas kurti memorialas partizanams ir tremtiniams su laiku išaugęs į Merkinės Kryžių kalnelį - memorialą Dainavos apygardos partizanams;
  • 1996 m. netoli kryžių kalnelio esančiame buvusiame NKVD pastate Juozo Kaupinio iniciatyva įkurtas visuomeninis Lietuvos Laisvės kovų ir kančių muziejus.
  • 1998 m. Varėnos r. taryba, vadovaudamasi LR vietos savivaldos įstatymu, priėmė sprendimą įsteigti Merkinės kraštotyros muziejų ir perimti jį iš Alytaus miesto.
  • 2005 m. Laisvės kovų ir kančių muziejus ir Merkinės kraštotyros muziejus buvo apjungti, suteikiant vieną pavadinimą: Varėnos r. savivaldybės Merkinės kraštotyros ir genocido muziejus.
  • 2017 m. sausio 1 d. Varėnos r. sav. Tarybos sprendimu įsteigtas Merkinės krašto muziejus. Apjungęs Merkinės kraštotyros ir genocido, Perlojos istorijos ir V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinį muziejus.
  • Muziejuje savo laiku dirbo Juozas Vitkus, Juozas Kaupinis, Eugenijus Peikštenis, Vacys Kriukonis, Aldona Raugalaitė.

  • Muziejaus fonduose yra virš 6000 eksponatų.

Muziejuje gausu senąjį miestą reprezentuojančių eksponatų. Ekspozicija kiekvienais metais ir papildoma archeologinių tyrimų medžiaga bei pavieniais surinktais eksponatais.

Merkinės krašto muziejus yra įvykdęs ne vieną sėkmingą projektą skirtą interaktyviai atnaujinti muziejinę ekspoziciją, nuolatos vykdo knygų leidybą ir mokslinę veiklą skirtą Merkinės miesto ir krašto istorijai. Muziejus gali pasigirti iniciavęs ne vieno atminimo ženklo ir paminklo statybą Merkinės miestelyje įamžinant kraštui reikšmingas asmenybes 

Edukacijų programos Merkinės krašto muziejuje

Muziejuje rengiami Įvairių temų, nuolatiniai edukaciniai užsiėmimai mokinių ir suaugusiųjų grupėms, šeimoms. Edukatorius užsiėmimus  pritaiko atsižvelgdamas į lankytojų amžių.