Štetlas (jid.שטעטל‎‏‎ = shtetl) – jidiš kalbos žodis, reiškiantis „nedidelis miestas, miestelis. XVIII pab. dokumentuose nurodoma, jog žydai Merkinėje turėjo sinagogą bei kapines. XIX – XX a. pr. žydų skaičius Merkinėje smarkiai išaugo, sudaręs bene didžiąją dalį miestelio gyventojų. Žydams aplink turgaus aikštę ir pagrindines gatves nuosavybes teise priklausė didžioji dalis sklypų. Žydai vyravo tiek prekyboje, tiek amatuose, mieste veikė daug krautuvių, smulkių įmonių, malūnai, lentpjūvės, fabrikėliai; bendruomenė turėjo atskiras mokyklas, biblioteką, veikė daug visuomeninių organizacijų, tarp jų ir savanorių ugniagesių brigada, turėjusi net savo orkestrą.


Dėl edukacijos kreipkitės: [email protected]

Merkinės štetlas – miestas mieste

Šį edukacinį užsiėmimą rekomenduojame 9-12 klasių mokiniams, šeimoms, suaugusiems

Edukacijos trukmė –  2 akademinės valandos (90 min)

Merkinės štetlas – miestas mieste

Pirmoje edukacijos dalyje susipažinsime su muziejaus ekspozicija. Dėmesį sutelksime į Merkinės žydų paveldą. Nors dabar miestelyje buvusių žydiškojo gyvenimo ženklų išlikę nedaug, tačiau šiek tiek susipažinus su šio štetlo žydų istorija galima susidaryti vaizdą apie jų dinamišką gyvenimą iki II pasaulinio karo.

Viena pirmųjų gyvenviečių, kurioje savo laiku įsikūrė žydų bendruomenė, buvo Merkinė. Nors žydų sinagoga Merkinėje minima 1654 m., pirmas žinias apie tikslų žydų skaičių Merkinėje turime tik iš 1765 m. gyventojų surašymo. Apie tai, koks buvo šios bendruomenės gyvenimas, kokie santykiai su kitatikiais Merkinėje XX a. pr. ir tarpukariu, puikiai iliustruoja 1988 m. Merkinės imigrantų Izraelyje bendruomenės išleistoje knygoje „Merkinė –  žydų miestas Lietuvoje“ pateikiami prisiminimai. Dalį šios knygos į lietuvių kalba išvertė Olga Lempertaitė 2016 m. Tęsdami edukaciją, dalyviai susipažins su šiuo vertimu, skaitydami čia gyvenusių išeivių prisiminimus apie Merkinės štetlą, jų pačių patirtis, pabandysime atkurti dingusio miesto vaizdą.

Merkinės Talmud Toros mokykla