V. KRĖVEI-140. RENGINIŲ PROGRAMA
2022 m. vasario–birželio
mėnesiai„Vaivos“ juostos pynimas muziejuje su Subartonių
bendruomene, V. Krėvės-Mickevičiaus gimnazijos mokiniais,
muziejaus lankytojais, Merkinės bendruomenės nariais.
2022 m. kovo 26 d. Muzikinė-literatūrinė kompozicija „Bučiuoju tave
karštai”. Merkinės kultūros centre.
ILIUSTRACIJŲ KONKURSAS
Esi kūrybingas, smalsus ir mokaisi dailės mokykloje? Šis konkursas tau!
Minėdami V. Krėvės 140-ąsias gimimo metines, maloniai kviečiame Lietuvos meno ir dailės mokyklų moksleivius dalyvauti iliustracijų konkurse pagal V. Krėvės pasaką „Perkūnas, Vaiva ir Straublys“.
Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti vertingais prizais!
Konkurso nuostatai žemiau!
Apie VR projektą „Merkinės mūšis"
Tekstą parengė Mindaugas Černiauskas
Merkinės krašto muziejuje įgyvendintas virtualios realybės turinio projektas, skirtas garsiajam 1945 m. gruodžio 15 d. Merkinės mūšiui. Idėja sukurti muziejuje tokią naujovę gimė dar 2018 m. minint Lietuvos valstybės šimtmetį. 2019 m., remiant Vasario 16-osios fondui (įsteigtas „MG grupės"), buvo sukurtas žaidimo scenarijus. Na o 2020 m. pradėti žaidimo kūrimo darbai, kurie dėl pandemijos užsitęsė iki pat 2021 metų pabaigos.
Žaidimo scena. Cerkvė. UAB „MultimediaMark“
Merkinės krašto muziejaus darbuotojai išbandyti naujovę pakvietė simbolinę dieną: 2022 m. Vasario 16-ąją. Iš dalies dėl to, kad vienas pagrindinių šio projekto mecenatų buvo Vasario 16-osios fondas, skyręs didesnę dalį projektui reikalingų lėšų. Deja, dėl pandemijos suvaržymų, negalėjome daryti paties projekto pristatymo renginio, tad apie patį projektą trumpai papasakosime čia.
Konferencijos Mažieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centrai transliacija
Tarptautinė mokslinė konferencija "Mažieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centrai"

Jau vasario 12 d. įvyks nuotolinė tarptautinė mokslinė konferencija skirta istorinių mažųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centrų tyrimams. Mokslinius pranešimus tiesiogiai galėsite stebėti Youtube platformoje (nuoroda bus paskelbta konferencijos dieną).
Pradžia š. m. vasario 12 d., 10 val. Visą konferencijos programą galite peržiūrėti paspaudę nuorodą:
2021-ieji Merkinei ir muziejui
Žaidimas Merkinės mūšio tema
76-osios Merkinės mūšio metinės.
1945 m. gruodžio 15 d. apie 11 val. prasidėjo viena didžiausių partizanų puolamųjų operacijų Dzūkijoje ir visoje Lietuvoje. Merkio rinktinės partizanus į mūšį vedė tuometinis Merkio rinktinės vadas, buvęs mokytojas Adolfas Ramanaukas-Vanagas, palikęs mūšio aprašymą savo atsiminimuose „Partizanų gretose".
Projekto rėmėjai:
Vasario 16-osios fondas, MG grupė,
Lietuvos kultūros taryba, Varėnos r. sav. administracija.
Ranga: UAB „MultimediaMark“.
Projekto idėja ir koordinavimas: Merkinės krašto muziejus.
Merkinės miestas ir kraštas istorinėje kartografijoje
Leidinyje bus pristatoma iki šiol nepublikuota gausi kartografinių šaltinių medžiaga, kurią sudaro per 80 skirtingų laikotarpio Merkinės miesto bei atskirų regiono kaimų, privačių žemėvaldos ribų planai, kurie saugomi Lietuvos valstybės bei užsienio archyvuose (dėkojame jiems už bendradarbiavimą!)
.
Šiuose kartografiniuose šaltiniuose atsispindi buvusi kelių struktūra, gamtinė situacija, Merkinės miesto, bei kaimų urbanistinė kaita. Detalūs XIX a. planai atspindi žemėvaldos struktūrą, kaimų, jų valakų ribas. Leidinyje taip pat pristatoma Merkinės dvaro ir jam priklausiųjų palivarkų, kitų privačių dvarų lokalizacija bei užstatymo kaita, buvusių vandens malūnų, smuklių, kitų reikšmingų istorinių objektų vietos, ortofotografinė medžiaga, kuri žymi II Pasaulinio karo veiksmus, pačioje Merkinėje bei jos apylinkėje.
Leidinyje pristatomi duomenys leidžia rekonstruoti krašto kultūrinio kraštovaizdžio, krašto urbanizacijos kaitą, kurie ypač naudingi tolimesniems krašto istorijos tyrimams.
Knygos pristatymo renginį planuojame 2022 m. pirmoje pusėje.
Partizanų keliais: Perloja
Kvietimas į tarptautinę konferenciją "Mažieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centrai"
2022 m. vasario 12 d. Merkinėje vyks I-oji tarptautinė konferencija, kuria siekiama suburti daugialypę mokslininkų bendruomenę tyrinėjančią ne tik pagrindinius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centrus, bet ir kitus mažuosius, mažiau pažįstamus buvusios valstybės centrus. Konferencijos tikslas yra pristatyti naujausius tyrimus iš skirtingų mokslinių tyrimų perspektyvų. Platus tyrimų spektras leidžia apimti temas nuo pavietų, ekonomijų, seniūnijų ir jų centrų, magdeburginių miestų, miestelių raidos klausimų iki pilių, rezidencijų, privačių ir bažnytinių valdų tyrimų.
Konferencijos darbo kalbos; lietuvių ir anglų
Pranešimų trukmė – 20 min
Dalyvavimas konferencijoje nemokamas
Pranešimo temą bei santrauką (1500-1800 spaudos ženklų), prašome siųsti konferencijos organizatoriams iki 2022 m. sausio 5 d. el. paštu [email protected]. Apie pranešimo įtraukimą į konferencijos programą bus pranešta iki sausio 10 d.
Svarbu: planuojama mišri konferencija, kurioje dalis pranešimų bus pristatomi per nuotolį, tačiau esant apribojimams dėl COVID-19 pandemijos konferencija vyks tik nuotoliniu būdu
Atminties kelias Merkinėje
Smėlis sugeria kraują, smėlis uždengia kaulus...
Vėjas ir laikas nusineša aimanas, maldas ir paskutinius atodūsius.
O tie, kurie ateina ar ateis po kelių dešimtmečių ar šimtų metų –
jie tik iš pasakojimų žinos baisios tragedijos istoriją... Šių metų
rugsėjo 10 d. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių
režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato ir Merkinės
krašto muziejaus iniciatyva kvietėme atvykti į „Atminties kelio“
renginį Merkinėje, skirtą paminėti holokausto Lietuvoje ir
Merkinėje 80-ąsias metines.
Atminties kelio
Merkinėje eisenos dalyviai prie atidengtos memorialinės
lentos. A.Černiausko
nuotr.
Iš tiesų tai įvyko ne taip jau seniai... Merkinėje dar yra žmonių prisimenančių, kaip 1941 m. rugsėjo 10 d. Merkinės smėlynuose buvo išžudyti Merkinės ir Liškiavos žydai – viso 854 asmenys, iš jų 355 moterys, 276 vaikai, 223 vyrai. Jie atsimena, kaip buvo uždraustas judėjimas miestelio gatvėmis, liepta užsidaryti langus. Kaip buvo varomos žydų kolonos. Atsimena savo tėvelių pergyvenimus... Norinčius išgirsti liudininko atsiminimus, kviečiu pasižiūrėti Stasio Keidūno atsiminimus Youtube kanale „Holokaustas Merkinėje“, tuo tarpu iš Arūno Bubnio knygos „Holokaustas Lietuvoje 1941-1944 m.“ sužinome, kad prieš žudynes Merkinėje keletas šimtų žydų vyrų ir moterų buvo išvežti sunaikinimui į Alytų. Tad viso 1941 m. rugpjūčio-rugsėjo mėn. išžudyta virš 1200 Merkinės miestelio bendruomenės narių... Maždaug tiek, kiek Merkinėje šiuo metu gyventojų.