Įgyvendintas projektas
Merkinė ilgus amžius būdama strateginių kelių kryžkelėje, įsikūrusi prie Merkio ir Nemuno upių, ilgus šimtmečius buvo bene svarbiausio upinio uosto vieta Nemune tarp Kauno ir Gardino miestų. Tą liudija gausūs rašytiniai šaltiniai, užsimenantys apie pro Merkinę plukdomą druską, čia stovėjusius upinio uosto sandėlius, smukles. XVII a. miesto aktuose galima aptikti liudijimus, jog miesto gyventojai laivais pasiekdavo net ir Karaliaučių. Taip pat ypač vertingi visai upinės laivybos istorijai archeologinių tyrimų duomenys – 2001 m. Merkinėje archeologai aptikto ir į krantą ištraukė XVIII a. statytos vytinės liekanas, taip pat nustatyta upinio uosto vieta. Sumenkus laivybai Nemunu, dingo ir atsiminimai apie kadaise klestėjusį Merkinės uostą, čia besišvartuojančius didelius upinius prekybinius laivus.
Merkinės vytinės, kaip upinės laivybos ir uosto klestėjimo aukso amžiaus simbolis, vaizdinio atkūrimas leidžia visuomenei plačiau pažvelgti į Merkinės miesto istoriją ir miesto ekonominį vystymąsi, leidžia geriau suprasti Nemuno svarbą ne tik Nemuno žemupio miestams ir miesteliams, tačiau ir miestams šios upės aukštupyje.
Šio projekto metu būtų parengta skaitmeninė tikslių matmenų laivo rekonstrukcija bei laivo maketas, kuris bus eksponuojamas Merkinės krašto muziejuje. Ateityje šie darbai pasitarnaus ir tikros vytinės atkūrimui Merkinėje, ji bus naudojama turizmo ir edukaciniais tikslais. Vytinės maketo autorius - Žygimantas Buržinskas. Projekto administracinės dalies vadovas – Mindaugas Černiauskas.