Merkinėje iškils paminklas A. Ramanauskui-Vanagui
Įvyko skulptūros pristatymas.
Vytauto Didžiojo karo muziejuje – Lietuvos karybos istorijai skirtuose rūmuose š. m. balandžio 26 d. iškilmingai pristatyta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio ir liejimo meistro Tomo Vosyliaus sukurta skulptūra A. Ramanauskas-Vanagas su vanagėliu. Nemažas, bet dėl pandemijos ribotas būrys garbių svečių, daug žiniasklaidos atstovų liudijo, kad renginys svarbus visai Lietuvai.
...1947 m. vasara. Netoli Merkinės, Bingelių kaimo pakraštyje, jauna moteris Merkinės tarpukario fotografo Luko Pigagos dukra Gražina Pigagaitė paslapčia fotografuoja partizanus. Tie partizanai - tai Merkio rinktinės vadas A. Ramanauskas ir jo kovos bičiulis Albertas Perminas-Jūrininkas. Mokytojai, kurie su didžia dalimi tautos jau trečius metus kovoja su sovietų okupaciniu režimu. Pasibaigus fotosesijai partizanai patraukia miško link ir po kelių akimirkų dingsta miško tankmėje... Praėjus keliems mėnesiams vienas iš jų jau bus žuvęs, kitas praėjus dešimtmečiui po žiaurių kankinimų bus nužudytas Vilniaus KGB kalėjimo rūsiuose... Jų užkasimo vietų niekas nežinos dar ilgai. Tik 2018 m. per Lietuvos valstybės atkūrimo šimtąsias metines archeologams pavyks rasti palaikus vieno iš jų - Vanago, Lietuvos partizanų vado, mokytojo, Lietuvių tautos kovų metraštininko...
...1989 m. A. Ramanausko žmona Birutė atvyksta į Lankininkų kaimą prie Bingelių. Ją pasitinka Kuzmickų šeima. Jonas Kuzmickas, buvęs
partizanų ryšininkas, kuris irgi savo laiku buvo suimtas ir ištremtas, prieš tėvelio Vlado mirtį iš tėvo sužinojo paslaptį, kur netoli jų sodybos paslėptas partizanų
archyvas. Kasant žemę pasimato bidono pakraštys. Rasta. Bidone – partizanų dokumentai, nuotraukos, kitos relikvijos. Vienose iš nuotraukų – jauni, gražūs, pasitempę, kariškai apsirengę besišypsantys vyrai džiaugiasi vasara, miško teikiama gaiva, geru oru ir prisijaukintais paukščiais – vanagėliais. Idiliškas Lietuvos partizano paveikslas.
Atgavus Lietuvai laisvę šios nuotraukos taps Lietuvos partizanų istoriją pasakojančios dokumentikos klasika ir bus tik laiko klausimas, kada vienos iš jų – o būtent „Vanago su vanagėliais“ fotografinis vaizdas išaugs į skulptūrą.
...Prieš daugiau nei metus, tiksliau, 2020 m. kovo 20 d. skulptorius Gintautas Lukošaitis socialiniuose tinkluose pasidalino Adolfo Ramanausko su vanagėliais ant pečių skulptūros modelio fotografija... Tarsi kviesdamas: apsiimu nulipdyti, ieškokime finansų... Merkiniškiai, žinodami garsiosios fotografijos, pagal kurią padarytas modelis, atsiradimo aplinkybes, operatyviai susisiekia su skulptoriumi pasiūlydami bendradarbiauti ir modelį paversti tikra skulptūra ją išeksponuojant Merkinėje.
Merkinė Vanago kely užėmė ypatingą vietą. Nuo 1945 m. rugpjūčio mėnesio A. Ramanauskas vadovavo Merkinės batalionui, 1945 m. gruodžio 15 d. Vanagas vadovavo garsiajai Merkinės puolimo operacijai. 1947 m. rugsėjo 25 d., A. Ramanauskui tapus Dainavos apygardos vadu, Merkinės batalionas batalionų vyrų sprendimu iš pagarbos Vanago asmeniui buvo pavadintas Vanago grupe. Vanagas apie tai vėliau rašė: „Man buvo labai nepatogu, kad Merkinės bataliono partizanai savo grupės pavadinimu pasirinko mano slapyvardį, nes nesijaučiau, jog to būčiau nusipelnęs."
...Aukų rinkimo akcija vyko neįtikėtinai sklandžiai. Šimtai A. Ramanausko-Vanago istorijos paliestų Lietuvos piliečių projektui per pusmetį suaukojo per 16 000 eurų. Kas 5, kas 10, kas 500, o kas nepagailėjo ir keturženklių sumų... Dalį projekto išlaidų sutiko finansuoti ir Lietuvos kultūros taryba, teigiamai įvertinusi Merkinės krašto muziejaus paraišką ir skyrusi projektui 11 000 eurų sumą.
Koks sudėtingas yra bronzinės skulptūros kūrimo darbas, supranta tik tie, kas su tuo susidūręs. Tad keletas mėnesių lipdymo iš molio, 4 mėnesiai liejimo... ir susirinkę į karo istorijos muziejų jau galėjome džiaugtis vieno garsiausių XX amžiaus lietuvių karių skulptūra.
Skulptūros pristatymo renginyje dalyvavo skulptūros autoriai Gintautas Lukošaitis ir Tomas Vosylius, Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė–Skokauskienė, istorikai Arvydas Anušauskas (šiuo metu einantis LR krašto apsaugos ministro pareigas) ir Algis Kašėta (Varėnos r. sav. meras), Merkinės krašto muziejaus direktorius ir projekto koordinatorius Mindaugas Černiauskas. Folkloro ansamblis „Kupolė“ renginį apvainikavo partizaniškomis dainomis, kurios gimė pasipriešinimo kovose dažnai bevardžių poetų lūpose, virsdamos liaudies dainomis. Renginį vedė karo muziejaus muziejininkė Regina Rajeckienė.
Renginio metu nuskambėjusiuose pasisakymuose buvo prisiminta Vanago asmenybė, jo veikla, pasidžiaugta skulptūra ir būsima skulptūros vieta. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko žodžiuose skambėjo ne tik istorija, bet ir įžvalga: „Kova dėl mūsų istorijos nėra baigta, galbūt ji baigta teismuose, tačiau nebaigta žmonių galvose ir istorijos supratime... dezinformacijos ir melo šleifas lydi mūsų rezistenciją daugybę dešimtmečių. A. Ramanauskas-Vanagas buvo vienas pirmųjų vadų, kurie kartu su Juozu Lukša-Daumantu „nusipelnė“ pirmojo dezinformacijos plano, kurį parengė sovietinis saugumas dar 1951 metais. Ta dezinformacija, galima sakyti, jau 70 metų keliauja ne tik po Lietuvą, keliauja ir po pasaulį. Tą turime matyti, nes mūšis dėl istorijos, jeigu taip galima pavadinti, jisai vyksta ir vyks... Nes tai kartu ir kova dėl mūsų valstybės. Norėčiau padėkoti žmonėms, kurie prisidėjo prie šio darbo, prisideda prie kitų atminimo darbų... Ir apie Adolfą Ramanauską, ir apie kitus partizanus. Šių darbų niekada nebus per daug. Ir aš manau, kad ateis laikas, ir artimiausiu metu matysime mūsų rezistencijos vadus, jų atminimą centrinėse miestų aikštėse. Istoriją puoselėjančios šalys tą yra padariusios. Tai mes pamatysime ir Londone, ir Paryžiuje, ir Berlyne. Kol kas valstybingumą simbolizuojanti skulptūra nusikels į Merkinę. Na, o Merkinė, vadinasi, savyje apjungs visą tą simboliką, kas sieja mūsų valstybę ir dėl jos pasiaukojusius žmones.“
Vanago istorija viena iš tūkstančių, tačiau ji tapo išskirtine, turint omeny partizanų vado nueitą kelią nuo mokytojo iki visos Lietuvos partizanų vado. 8 metai kovos, treji metai sėkmingo slapstymosi, okupantų pastabos Vanagą areštuoti, Vanago suėmimo / išdavystės istorija, patirtos kančios, užslaptinta kūno užkasimo vieta ir kulminacija tapęs jo palaikų suradimas per šimtąsias Lietuvos valstybės atkūrimo ir paties Vanago gimimo metines – ne vienos kino filmo juostos vertas vėrinys... Šiame vėrinyje ryškiausiai spindi Vanago asmenybė. Jo lyderystė, įgimti charakterio bruožai, žmogiškos savybės, pedagogo gebėjimai – visa tai pelnė jam didelę pagarbą tiek tarp kovos draugų, tiek tarp paprastų gyventojų. Iš dalies dėl to jam pavyko išsilaikyti nesuimtam net iki 1956 m. Tai nebuvo tik karys su ginklu, dažniau tai buvo karys su plunksna, rašantis įsakymus, rašantis vedamuosius Dainavos apygardos partizanų spaudai, galiausiai palikęs Lietuvai atsiminimus „Daugel krito sūnų“ ir taip paliudijęs pasauliui apie didvyrišką lietuvių tautos priešinimąsi okupantams.
Džiaugiamės, kad skulptorius išgirdo merkiniškių argumentus, kad skulptūra turi būti Merkinėje. Merkinės krašto muziejaus vardu dėkoju gerb. autoriui Gintautui ir jo kolegai Tomui Vosyliui už skulptūrą, dėkoju visiems, kurie atsiliepėte į mūsų kvietimą ir parėmėte skulptūros gimimą. Dėkoju Lietuvos Kultūros tarybai, projektų vertintojams, kurie skyrė projektui nemažą dalį reikalingų lėšų. Dėkoju Merkinės krašto muziejaus kolektyvui už iniciatyvą ir projekto koordinavimą, lėšų rinkimą, paraiškos teikimą, informacijos sklaidą. Dėkoju Vytauto Didžiojo karo muziejui už gražų skulptūros pristatymo renginį.
Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje skulptūra bus eksponuojama iki birželio 10 d. Birželio 13–ąją, ją jau galima bus pamatyti Merkinės muziejuje. Vėliau skulptūra turėtų papuošti vieną iš miestelio viešųjų erdvių. Taip, laukia dar nemažai darbų: skulptūros vietos aplinkos projektavimo darbai, lėšų paieška, archeologiniai tyrimai, paminklo vietos įrengimo darbai. Tikimės, kad visa tai pavyks įveikti per šiuos ir 2022-uosius… Tada visus galėsime pakviesti pasidžiaugti Vanago skulptūra naujoje vietoje, iš kur, kaip pastebėjo Varėnos r. sav. meras Algis Kašėta, „Vanago skulptūra galės išdidžiai žvelgti jau į nepriklausomo Merkinės krašto gyvenimą“. Garbė Lietuvai, garbė Laisvės gynėjams.
Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas